Zabeljeni hmeljevi vršički in Gin Twist Barbara Celjska
Recept jedi ( 4 osebe ali kot priloga )
Vir: http://www.gluhinaglusni-dolenjske.net/18-recepti/107-kuhinja-slovenije-izbrane-jedi#k029
- 800 g hmeljevih vršičkov (občasno jih dobimo na tržnici ali pri hmeljarjih v Savinjski dolini)
- 175 g masla, 3 drobne šalotke
- 2 rumenjaka
- 3 žlice belega vina
- 3 žlice belega vinskega kisa
- sesekljan peteršilj, oljčno olje, sol, poper, grobo mleta poprova zrna
Hmeljeve vršičke na pol skuhamo v osoljeni vodi. Paziti moramo, da se ne razkuhajo in da ostanejo čvrsti. Poberemo jih iz vode, odcedimo, položimo v ponev z razgretim oljčnim oljem in popečemo. Nato pripravimo zabelo. V ponvi razpustimo maslo. V kozici pokuhamo kis, vino, poper in sesekljane šalotke. V tekočino vtepemo rumenjaka in začimbe ter maso stepamo na šibki vročini, da se speni. Kozico postavimo na rob in v maso vmešamo mlačno maslo, da nastane gosta omaka. Potem jo pretlačimo in z njo prelijemo popečene hmeljeve vršičke.
Gin twist Barbara Celjska
- 3 cl gin – London dry ali hladno zmešani gin
- 5 cl lager pivo – svež lager lokalne pivovarne
- 5 cl tonik – tonik z malo ali nič sladkorja
- sveže breskve
- vejica hmelja za dekoracijo
Pecljati kozarec za pivo ohladimo. Dodamo vse tri pijače in narahlo zamešamo, da ne izgubimo mehurčkov. Poljubno narežemo sveže breskve. Kozarec dopolnimo s svežimi breskvami. Dodamo pribor za uživanje breskev. Dekoriramo z vejico hmelja.
ZAKAJ?
Izredno svež in piten Gin Twist. Pivo jed in pijačo povezuje ter se poklanja regiji. Svežina breskev jed nadgradi in zbija maščobo. Grenkoba hmelja se povezuje z grenkobo tonika. Hrana in pijača se odlično povezujeta in lahko služita kot zdrav popoldanski prigrizek.
P.S. Hladno zmešan gin (compounded gin)
V osnovni destilat, ki je v posodi za maceracijo namočimo aromate. Aromati so lahko naravni ali umetni. Čas namakanja ali maceracije je odvisen od destilarja. Gin praviloma ni brezbarven in je enakega alkohola kot na začetku procesa. Taki gini so lahko tudi slajši, slani ter bolj trpki. Gini z več tanini ali sladkorja so primerni za staranje v lesenih sodih. Po zakonodaji EU je tak tip gina označen z oznako GIN.